Наукові подіїВсеукраїнська наукова конференція "Слово – текст – мова у дослідницьких парадигмах сучасної лінгвістики", присвячена 90-річчю з дня народження Валерія Вікторовича Акуленка

1 жовтня на філологічному факультеті пройшла Всеукраїнська наукова конференція "Слово – текст – мова у дослідницьких парадигмах сучасної лінгвістики", присвячена 90-річчю з дня народження засновника відділення прикладної лінгвістики та багаторічного завідувача кафедри загального та прикладного мовознавства член-корреспондента НАН України, доктора філологічних наук, професора Валерія Вікторовича Акуленка. У роботі конференції взяли участь провідні науковці України та США.

Привітання від соліста Харківської національної опери Володимира ГращенкаОбласний етап ХIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

21 грудня 2013 року на базі філологічного факультету відбувся обласний етап ХIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, у якому взяли участь студенти й курсанти вищих навчальних закладів Харкова. Серед переможців – студентки четвертого курсу Кравченко Галлея (І місце), Мимрікова Євгенія (ІІ місце), Динник Анастасія (ІІІ місце). Вітаємо з перемогою і бажаємо успіху на фінальному етапі змагань.

Результати конкурсу за рівнями
ПРОТОКОЛ результатів ІІ (обласного) етапу ХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації м. Харкова (Харківської області) (студенти філологічних спеціальностей) 2013 рік ПРОТОКОЛ результатів ІІ (обласного) етапу ХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації м. Харкова (Харківської області) (студенти нефілологічних спеціальностей), 2013 рік ПРОТОКОЛ результатів ІІ (обласного) етапу ХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації м. Харкова (Харківської області) (курсанти вищих військових навчальних закладів), 2013 рік

Конкурс знавців української мови «Грамотій»

Філологічний факультет і Центр довузівської освіти Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна разом із видавництвом «Ранок» 12 жовтня 2013 р. започаткували Конкурс знавців української мови «Грамотій», основною метою якого визначено активізацію знань, умінь і навичок учнів з української мови.

До участі було запрошено школярів 8-11 класів, які люблять і знають українську мову та цікавляться її історією. Унікальність конкурсу полягає у командній роботі (кожна команда складається з 4 учнів – по одному представнику кожної паралелі), що передбачає можливість обговорення завдань у межах команди.

Бажання взяти участь у конкурсі виявили 26 команд Харкова та області.

Перед початком випробувань учасників і їх учителів привітали доктор філологічних наук, професор кафедри української мови університету Калашник В.С., а також представник видавництва «Ранок» – завідувач відділу, автор і редактор Столій І.Л. Після урочистостей з нагоди відкриття заходу присутні мали змогу прослухати лекцію В.С. Калашника на тему «Традиції Харківської філологічної школи». Натхненні історією закладу, у якому перебували, учасники розійшлися по аудиторіях для виконання конкурсних завдань.

Учителі в очікуванні своїх вихованців також провели час із користю: прослухали лекцію кандидата філологічних наук, доцента кафедри української мови університету Губаревої Г.А. про вимоги та рекомендації до написання робіт у МАН, узяли участь у круглому столі, присвяченому проблемам підготовки учнів до участі в конкурсі «Грамотій», а також побачили презентацію нового електронного посібника з української мови від видавництва «Ранок».

На урочисте підбиття підсумків конкурсу, яке відбулося 25 жовтня 2013 р., було запрошено представників усіх команд-учасниць та команди-переможниці у повному складі у супроводі вчителів. Після привітального слова декана філологічного факультету, доктора філологічних наук, професора Безхутрого Ю.М. та представника видавництва «Ранок» Столій І.Л. розпочалася процедура нагородження.

Переможцями конкурсу стали команди Харківського ліцею № 107 ХМР ХО (І місце), Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 80 (ІІ місце) та Харківської гімназії № 34 (ІІІ місце). Кожна команда-переможниця нагороджена дипломом та подарунками від видавництва «Ранок»: комплектом класичних творів української літератури, диском з електронним посібником з української мови та сертифікатом на отримання навчальної літератури видавництва. Учасники названих команд отримали іменні дипломи та подарунки (література філологічного спрямування), а їх учителі-наставники відзначені подяками та грамотами.

Для команд, які не ввійшли до трійки лідерів, організаторами було передбачено заохочувальні подарунки: електронний посібник з української мови та сертифікат на отримання навчальної літератури видавництва.

Варто відзначити злагоджену роботу організаторів конкурсу під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента кафедри української мови університету Коротич К.В., велику підтримку Центру довузівської освіти, а також активну участь студентів філологічного факультету, які виконували доручення організаційного характеру і забезпечували супровід учасників конкурсу.

Сподіваємося, що Конкурс знавців української мови «Грамотій» матиме багаторічну щасливу історію та об’єднає довкола себе людей, які шанують українську мову, уболівають за її майбутнє, а відтак переймаються питаннями виявлення філологічно обдарованих учнів та подальшого розвитку їх здібностей.

Доцент кафедри української мови Літвінова І.М.

Pезультати Конкурсу

Завдання Конкурсу знавців української мови «Грамотій» 2013.pdf


Фоторепортаж студенток 3 курсу українського відділення Лесів Лесі та Зубак Христини


Міжнародна наукова конференціїя
«Поетика інтермедіальності в літературі XIX–XXI століть»

3–5 жовтня 2013 року на філологічному факультеті відбулася Міжнародна наукова конференціїя «Поетика інтермедіальності в літературі XIX–XXI століть», що об'єднала літературознавців і мовознавців Росії та України. У конференції взяли участь дослідники з Москви, Бєлгорода, Києва, Харкова, Одеси, Херсона, Полтави, Івано-Франківська, Горловки, Донецька, Дніпропетровська, Сімферополя. Доповіді учасників на пленарному й секційних засіданнях стосувалися стратегій інтермедіальності та інтертекстуальності в українській, російській та західно-європейській літературах XIX–XXI століть, проблем культурних комунікацій у світлі інтермедіальності.

Програма конференції


Фоторепортаж


Всеукраїнські наукові читання, присвячені творчості Миколи Хвильового

13 травня 2013 на філологічному факультеті відбулися Всеукраїнські наукові читання, присвячені творчості Миколи Хвильового. Цього року громадськість України відзначає 120-річчя від дня народження і 80-ліття з дня смерті видатного письменника і культурного діяча першої третини ХХ століття. У Наукових читаннях взяли учать дослідники творчості М. Хвильового з Харкова, Одеси, Полтави, Києва. Доповіді, виголошені на пленарному й секційних засіданнях, стосувалися різних аспектів творчої діяльності письменника, поетики його творів, традицій і новаторства прози М. Хвильового, впливу митця на літературний процес 20-х–30 років ХХ століття. З великим інтересом учасники читань, а також усі бажаючі прослухали лекцію члена-кореспондента НАН України, завідувача відділом теорії літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Тамари Гундорової «Харків і степ: запашне місто Хвильового».

Науковці університету також узяли участь у підсумковій дискусії «“Запах слова” чи сучасні ідеї Хвильового?» в книгарні «Є», яка завершила літературно-мистецький фестиваль «Метрополія свідомого життя», присвячений творчості Миколи Хвильового.

Програма читань


Підсумкова конференція викладачів та співробітників філологічного факультету

17 квітня 2013 року відбудеться Підсумкова конференція викладачів та співробітників філологічного факультету. Початок роботи конференції — о 13.30 (ауд. 2-34). Програма конференції


Робочий семінар із проблем специфіки семантичної навантаги елементів словотвору в науковій мові

29–30 березня 2013 р. в університеті працював щорічний Робочий семінар із проблем специфіки семантичної навантаги елементів словотвору в науковій мові. Цей семінар зорганізували Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України та філологічний факультет Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. У семінарі взяли участь мовознавці й термінознавці-нефілологи з чотирьох міст України, серед них науковці НАН України та провідних українських університетів. Учасники семінару заслухали доповіді старшого наукового працівника Інституту теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України Кочерги О. Д. «Усталені й задавнені негаразди у процесовій лексиці», професора кафедри української мови філологічного факультету ХНУ Боярової Л. Г. «Українська термінолексика в академічних російсько-українських словниках (20-рр. ХХ ст. – початок ХХІ ст.)», аспірантки НУ "Києво-Могилянська академія" Руссу А. «Префіксація як засіб дієслівного термінотворення в російсько-українському словнику (1924–1933)». Формат вільного обміну думками в колі мовознавців та фахівців із різних галузей науки дав змогу всебічно розглянути деякі актуальні питання українського термінознавства й дійти певних висновків, що будуть оприлюднені в наукових розвідках учасників семінару. Наступний Робочий семінар має відбутися в березні 2014 року.


26 січня 2012 року за традицією у Харківському національному університеті імені В. Н. Ка­разіна зібрались студенти-переможці для участі у підсумковому (загально­націо­нальному) етапі конкурсу з української мови
імені Петра Яцика


Холодного січневого ранку Alma mater зібрала в себе багато поважних гостей. Окрім студентів-переможців попереднього етапу, на заході були присутні викладачі філологічного факультету нашого університету й інших вишів Харкова та області, представники Ліги українських меценатів, Спілки письменників України. Володимир Семенович Калашник, професор кафедри української мови, голова оргкомітету конкурсу, на початку заходу привітав усіх його учасників, нагадав про засновника конкурсу – мецената Петра Яцика – і побажав стати продовжувачами його справи – безперестанного плекання рідної мови. Вітальне слово від голови Департаменту науки і освіти ХОДА виголосила Соловйова Наталія Миколаївна, начальник відділу вищої освіти. Вона підкреслила, що цей конкурс проводиться регулярно і завжди з перемогами харків’ян.

Студенти й курсанти харківських вишів щороку стають призерами цього інтелектуального змагання серед знавців української мови. Так, у 2011 році Редько Євген, студент Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, посів друге місце в загальнонаціональному етапі конкурсу; 2012 року став переможцем Владислав Снаговський, курсант Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, а Пустовалова Віра, студентка Харківського гуманітарно-педагогічного інституту (нині Харківська гуманітарно-педагогічна академія), здобула другу премію. Віра і Євген зараз є аспірантами кафедри української мови ХНУ імені В. Н. Каразіна.

Не обійшлося, звісно, без творчого привітання: член Спілки письменників України, колишній студент нашого університету В’ячеслав Романовський подарував присутнім своє поетичне слово. Він говорив про те, як важливо пам’ятати: українська мова – єдина рідна для нас і слід послуговуватись нею в усіх сферах життя. Також він нагадав про те, що 21 лютого святкується Міжнародний день рідної мови і прочитав вірш про велич і красу цього скарбу нації. Учасників привітала також аспірантка кафедри української мови Тетяна Кальченко, яка свого часу також була переможницею конкурсу. Тетяна – поетеса, тому і вона знайшла за найкраще привітати гостей своїм ліричним віршем.

Такі поетичні привітання надихнули й голову журі. Володимир Семенович прочитав кілька своїх творів з останньої збірки «Осоння осені». Ці хвилинки відвертості допомогли налаштувати аудиторію на відповідний лад, напевне, надихнули учасників, які врешті перестали бути такими серйозними і зосередженими.

Приємною для них видалась і наступна частина заходу, під час якої всіх учасників нагородили за перемогу в обласному етапі конкурсу грамотами від Ліги українських меценатів. Тетяна Шихрагимова, студентка першого курсу Харківського машинобудівного коледжу, і Тетяна Харченко, другокурсниця факультету іноземних мов ХНУ імені В. Н. Каразіна, отримали премію вихованця Каразинського університету професора кафедри української мови Анатолія Миколайовича Нелюби. Приємно відзначити, що серед переможців були і дві студентки філологічного факультету: Юлія Трофимова й Ольга Кулікова.

Після вітальної частини конверт із завданнями, отриманий від представника Ліги меценатів Віктора Бойка, було відкрито за присутності всіх учасників, викладачів і членів оргкомітету, згідно з умовами проведення конкурсу. Заступник голови журі Малахова Олена Анатоліївна, доцент кафедри української мови Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, ознайомила учасників конкурсу з порядком його проведення, побажала гідно представити наше місто у фіналі й здобути таку важливу для всіх перемогу.

Ми ж уболіваємо за студенток нашого Університету і з нетерпінням очікуємо результатів конкурсу. Успіхів вам!

Ксенія Підопригора
студентка групи ЛУ-12 філологічного факультету


Серед лауреатів Міжнародного професійного конкурсу журналістів "Срібне перо 2012" – викладач філологічного факультету

Вітаємо Юлію Снурнікову, доцента кафедри журналістики ХНУ ім. В. Н. Каразіна, яка стала лауреатом XI Міжнародного відкритого творчого конкурсу журналістів «Срібне перо – 2012» в номінації "Підготовка журналістських кадрів (сучасний підхід до журналістської освіти)"!

На конкурс було подано освітню інноваційну розробку "Авторські професійні тренінги з мовленнєвої майстерності" (в межах програми фахової підготовки журналістів у ХНУ ім. В. Н. Каразіна). Серія ігрових голосово-мовленнєвих тренінгів вже декілька років використовується у методиці викладання дисципліни "Техніка мовлення на ТБ" для студентів телевізійної спеціалізації.

Конкурс відбувся у місті Судак з 22 по 25 листопада 2012 року. Подробиці на сайтах:

http://investigator.org.ua/news/64255/

http://www.kianews.com.ua/node/50645

http://nsju.org/article/198

http://www.ark.gov.ua/blog/2012/11/23/v-sudake-nagradili-pobeditelej-konkursa-serebryanoe-pero-%E2%80%93-2012/


Обласний етап ХІІ Міжнародного конкурсу української мови
імені Петра Яцика (серед студентів вищих навчальних закладів
ІІІ–ІV рівня акредитації)


24 грудня 2011 року на базі філологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна відбувся обласний етап ХІІ Міжнародного конкурсу української мови імені Петра Яцика (серед студентів вищих навчальних закладів ІІІ–ІV рівня акредитації). У ньому взяли участь 89 студентів і курсантів із 34 вищих навчальних закладів Харкова.

На урочистому відкритті конкурсу його учасників привітали професор кафедри української мови В. С. Калашник, поет М. Побелян, переможниця конкурсу 2010 року, нині аспірантка кафедри української мови Т. Кальченко. Журі очолила доцент кафедри української мови Ю. І. Калашник.

Переможцями конкурсу стали такі учасники: серед філологів – студентка IV курсу філологічного факультету ХНУ імені В. Н. Каразіна Бардак Наталя (І місце), студентка IV курсу філологічного факультету ХНУ імені В. Н. Каразіна Ковшова Алла (ІІ місце), студентка IV курсу українського мовно-літературного факультету ХНПУ імені Г. С. Сковороди Сало Валентина; серед студентів нефілологічних спеціальностей – студент III курсу ХНПУ імені Г. С. Сковороди Кордюк Андрій (І місце), студентка V курсу Харківської державної академії дизайну і мистецтв Маценко Наталія (ІІ місце), студентка II курсу Національного технічного університету «ХПІ» Сидоренко Юлія (ІІІ місце); серед курсантів І місце посіла Кутецька Тетяна (Академія внутрішніх військ МВС України, II курс), ІІ місце – Приходько Юрій (Харківський університет Повітряних Сил ім. І. Кожедуба, II курс), ІІІ місце – Аверіна Юлія (Національний університет цивільного захисту України, V курс).

Научные чтения,
посвященные 90-летнему юбилею
профессора кафедры русского языка
Георгия Ивановича Шкляревского

професор Г.И. Шкляревский 26 января 2011 ода на филологическом факультете ХНУ имени В. Н. Каразина состоялись научные чтения, посвященные 90-летнему юбилею профессора кафедры русского языка Георгия Ивановича Шкляревского.

С приветственным словом к участникам чтений обратились проректор по научной работе Харьковского национального университета имени В. Н. Каразина профессор Илья Иванович Залюбовский и декан филологического факультета профессор Юрий Николаевич Безхутрый.

Заведующая научно-библиографическим отделом Центральной научной библиотеки Давыдова Алла Александровна и главный библиограф научно-библиографического отдела ЦНБ Журавлёва Ольга Сергеевна познакомили участников чтений с биобиблиографическим указателем «Г. И. Шкляревский – профессор Харьковского университета», подготовленным к юбилею, а также рассказали об основных вехах жизненного и творческого пути Георгия Ивановича.

Прозвучало эссэ-поздравление профессора кафедры русского языка Л. А. Быковой.

С научными докладами на чтениях выступили:

В честь юбилея профессора Шкляревского Г. И. планируется издание сборника научных трудов.


Фоторепортаж Лидии Калининой о чтениях в честь юбилея профессора Шкляревского Г. И.

(слева направо) доцент Педченко Людмила Вадимовна, профессор Безхутрый Юрий Николаевич (слева направо) доцент Смирнова Татьяна Николаевна, профессор Московкина Ирина Ивановна, доцент Маринчак Виктор Андреевич, доцент Евстафьева Наталья Павловна доцент Педченко Людмила Вадимовна (слева направо) профессор Степанченко Иван Иванович, профессор Гулак Анатолий Тихонович (слева направо) доцент Кузьменко Раиса Григорьевна, старший библиотекарь ЦНБ Сурина Татьяна Алексеевна (слева направо) доцент Смирнова Татьяна Николаевна, профессор Московкина Ирина Ивановна, доцент Маринчак Виктор Андреевич доцент Медведева Светлана Михайловна , доцент Гуслистая Людмила Алексеевна (слева направо) Коваль Олег Владимирович, доцент Бондарь Константин Витальевич доцент Быкова Лидия Георгиевна профессор Лагунов Александр Иванович профессор Степанченко Иван Иванович Валиева Тамара Алексеевна доцент Савченко Людмила Ростиславовна доцент Чернцова Елена Вадимовна профессор Московкина Ирина Ивановна доцент Филон Николай Иванович доцент Попов Сергей Леонидович старший преподаватель Маслий Елена Васильевна доцент Евстафьева Наталья Павловна, доцент Кузьменко Раиса Григорьевна директор ЦНБ Журавлева Ирина Казимировна


Міжнародна наукова конференція «Наукова спадщина О. О. Потебні в контексті розвитку європейської філо­ло­гіч­ної думки XIX–XXI ст.
До 175-річчя від дня на­ро­дження О. О. Потебні

170 доповідей учасників із чотирьох країн (України, Литви, Росії, Білорусі), понад 1200 сторінок «Вісника Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна» (№ 910, у двох частинах) — це зміст і результат міжнародної конференції «Наукова спадщина О. О. Потебні в контексті розвитку європейської філологічної думки XIX–XXI ст. До 175-річчя від дня народження О. О. Потебні», що відбулася на факультеті 5–6 жовтня. Мовознавці й літературознавці, об’єднані постаттю чільного представника Харківської філологічної школи, одного з лідерів гуманітарної думки ХІХ ст. у слов’янському світі, ще раз засвідчили, наскільки актуальним лишається потебнянське осмислення явищ словесності в широкому контексті культури і світогляду людини.

Фоторепортаж з конференції
автори знімків: доц. М.А. Балаклицький, доц. Р.А. Трифонов, ст. викл. О.Є. Ткач

Зустрічаємо учасників

Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції

На пленарному засіданні

Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції

На секційних засіданнях

Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції
Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції Миті роботи конференції

Студентська перемога-2010

Мальфанова Анна (ЛЛ-41) Рикова Владислава (ЛР-51) Студенти філологічного факультету Мальфанова Анна (ЛЛ-41) і Рикова Владислава (ЛР-51) нагороджені дипломами I ступеня за доповіді на IV науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Студентські філологічні студії початку XX століття», яка відбулася 15 квітня 2010 року в Донецькому інституті соціальної освіти). Вітаємо з відзнакою!


Міжнародна науково-практична конференція «Роль мистецтва і гуманітарних наук у розвитку міжнародного співробітництва та євроінтеграції»

З 9 по 11 грудня 2009 року кафедрою історії зарубіжної літератури і класичної філології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна спільно з Національним технічним університетом, Харківським державним університетом мистецтв імені І. П. Котляревського, Академією наук вищої освіти України, Харківського державного гуманітарно-педагогічного інституту, за підтримки Харківської обласної ради та Харківської облдержадміністрації було проведено міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Роль мистецтва і гуманітарних наук у розвитку міжнародного співробітництва та євроінтеграції».

На пленарному засіданні вступне слово взяли: доктор філологічних наук, професор, завідуючий кафедри української літератури, декан філологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Безхутрий Ю. М., заступник голови Харківської обласної ради Казакова В. С., заступник начальника Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Рищенко Т. Д., заступник начальника Головного управління з міжнародного співробітництва і євроінтеграції Харківської обласної державної адміністрації Парамонов В. В.

З доповідями виступили:

Всього у конференції взяли участь 75 науковців з регіонів України та Росії.


Чтения, посвященные юбилею профессора кафедры русского языка Лилии Алексеевны Быковой

15 октября 2009 года на кафедре русского языка состоялись чтения, посвященные юбилею профессора кафедры русского языка Лилии Алексеевны Быковой Язык. Жизнь. Культура

Вступительное слово было предоставлено декану филологического факультета Ю. Н. Безхутрому.

С докладами выступили:Життя неповторне і невідворотне
Грудень 2008 р.

Президія наукової конференції до 100-річчя Ю. Шевельова 17 грудня 2008 р. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна присвятив пам’яті свого великого сина Юрія Володимировича Шевельова, відомого ще й під прибраним ім’ям – Юрій Шерех. У цей день в університеті пройшла Міжнародна конференція «Наукова спадщина Юрія Шевельова і світ сучасної української філології. До 100-річчя від дня народження Ю. Шевельова».

Ю. В. Шевельов у двотомових мемуарах «Я – мене – мені… (і довкруги)» розповів, що народився він 17 грудня 1908 р. у Харкові, у будинку в Сорокинському провулку, 4, «за кілька кроків від Сумської». Після революції зізнатися в тому, що Юрій – син царського генерала, означало викреслити себе із життя; і мати зробила в НКВД заяву, що синові документи загублені, а народився він у містечку Ломжі, яке відійшло на той час до Польщі. Ця безневинна брехня дозволила Юрію Шевельову 1927 р. вступити до Харківського університету.

Учасники наукової конференції до 100-річчя Ю. Шевельова На конференцію з’їхалися науковці з провідних національних університетів України: львівського, київського, донецького, волинського; науковці з педагогічних університетів: національного імені М. Драгоманова, міст Луганська, Бердянська, Сум, Кам’янця-Подільського, Слов’янська. Щедро були репрезентовані вищі навчальні заклади Харкова: національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, гуманітарний університет «Українська народна академія», державна академія культури, національний економічний університет, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого.

Здобувши вищу освіту, Ю. В. Шевельов знайшов собі працю в Українському комуністичному інституті журналістики, де викладав українську мову; поруч з цим під керівництвом проф. Л. Булаховського писав кандидатську дисертацію. Її захист відбувся 2 червня 1939 р. в університеті, куди молодий кандидат наук і був запрошений на роботу. Невдовзі розпочалася війна. Евакуюватися безпартійному доцентові не було ніякої можливості. Так Юрій Шевельов залишився в окупованому Харкові. Ця обставина визначила його наступну долю – він опинився на еміграції.

Виступ декана філологічного факультету проф. Ю.М. Безхутрого на пленарному засіданні наукової конференції до 100-річчя Ю. Шевельова На пленарному засіданні конференції прозвучали доповіді професорів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна – Ю. М. Безхутрого, В. С. Калашника, І. Л. Михайлина, професора Львівського національного університету імені І. Франка М. І. Гнатюка, професора Інституту славістики Віденського університету Міхаеля Мозера. Визначною подією конференції була презентація в межах пленарного засідання книжки вибраних праць М. Мозера, яку старанно переклав з німецької мови доцент педуніверситету імені Г. С. Сковороди, науковий секретар Харківського історико-філологічного товариства С. В. Вакуленко. На презентації виступили професори Ф. Х. Широкорад, Л. Г. Боярова, доцент О. М. Геращенко. Багато сторінок книги присвячено Ю. В. Шевельову або проблематиці, якою він займався все життя.

Після війни Ю. В. Шевельов – організатор українського літературного руху, ідеолог угруповання Мистецький український рух, редактор журналу «Арка». З 1946 р. він професор Українського Вільного Університету в Мюнхені; у 1950 р. виїхав до Швеції, в університет м. Люнда, звідки в 1952 р. був запрошений до США, у Гарвардський університет. З 1954 р. до виходу на емеритуру Ю. В. Шевельов – професор слов’янської філології в Колумбійському університеті Нью-Йорка. Тут написані (обидві по-англійськи) його визначні монографії «Передісторія слов’янської мови. Історична фонологія загальнослов’янської мови» (1964), «Історична фонологія української мови» (1979), які поставили його ім’я на перше місце в українському мовознавстві ХХ ст.

Учасники наукової конференції до 100-річчя Ю. Шевельова На конференції працювали вісім секцій, у яких організатори прагнули охопити величезну спадщину Ю. В. Шелельова: «Питання української мови в науковій спадщині Юрія Шевельова та актуальні проблеми історичного мовознавства», «Українська художня словесність як об’єкт мовознавчого аналізу», «Питання лексичної семантики та структури мовних одиниць», «Мовна картина світу та її комунікативно-дискурсивні вияви», «Народна словесність і фразеологія у лінгвістичному та етнолінгвістичному вимірах», «Літературно-критична та культурологічна концепція Юрія Шевельова», «Проблеми жанру, поетики та стилю давньої і нової літератури», «Юрій Шерех як журналіст і проблеми розвитку публіцистики». Усього прочитано 80 доповідей. Про високий науковий рівень конференції свідчить участь у ній докторів наук Л. А. Лисиченко, Ж. В. Колоїз, В. М. Мойсієнка, Л. І. Коломієць, Е. Г. Шестакової.

Повернення Ю. В. Шевельова на батьківщину відбувалося поступово. З кінця 1980-х рр. він бував в Україні, ніколи не минаючи Харкова. 1991 р. він обраний іноземним членом Національної АН України; у 2000 р. відзначений Національною премією України ім. Тараса Шевченка. Його не стало тільки недавно – 12 квітня 2002 р. Для багатьох учасників конференції він був не забронзовілим пам’ятником з минулого, а живим сучасником, людиною привабливою, дотепною, толерантною, яка прожила «життя неповторне і невідворотне», як сам він висловився у спогадах.

Ігор Михайлин