Матушек Олена Юріївна


Професор кафедри історії української літератури О.Ю. Матушек

Доктор філологічних наук, професор.


Народилася у с. Мілуватка Сватівського району Луганського області. Тут же закінчила середню школу.

Вищу освіту здобула на філологічному факультеті Харківського державного університету. 1999 року захистила кандидатську дисертацію з теми «Символіка Богородиці у метатексті барокової літератури» (науковий керівник – архєп. Ігор Ісіченко, проф.).

У 2014 році захистила докторську дисертацію з теми «Проповіді Лазаря Баранович в дискурсі українського бароко» (науковий консультант – проф. Ю.М.Безхутрий).

На кафедрі історії української літератури з 1998 року. Зараз працюю на посаді професора, з вересня 2016 року виконую обов’язки завідувача кафедри.

Загальна кількість надрукованих праць – близько 80.

Курси, що викладаю або викладала, – «Історія української літератури Х– ХVIII століть», «Історія української літератури другої половини ХІХ століття», «Література зарубіжних країн: регіональний аспект (Польща, Білорусь)»; спецкурси «Біблія та українська література», «Білоруська література»; наукові семінари «Кіноверсії української класики», «Диво в українському бароко», «Слобожанські оповідання-міраклі», «Слово о полку Ігоревім» як риторичний текст», «Рецепція Біблії в українській літературі», «Художнє втілення ідеології в радянській літературі».

Брала участь у багатьох всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях. Деякі з них –VІІ Міжнародна наукова конференція «Художній текст: сприйняття, аналіз, інтерпретація у контексті міжкультурної комунікації» (Вільнюс, Вільнюський педагогічний університет, 2006),  Міжнародна наукова конференція «Студія Інгарденіана. Поетика літературного тесту» (Люблін, Польща, У-т ім. Марії Склодовської-Кюрі, 2010), IV та VI Міжнародні Конгреси білорусистів (Каунас, Литва, Університет Вітовта Великого, 2014, 2016), Міжнародна наукова конференція «Значення доробку синів св. Володимира для української незалежної держави, національної культури і духовності. Святі князі Борис і Гліб та Ярослав Мудрий» (Краків, Ягеллонський університет, 2015).

Працюю з аспірантами.

До кола моїх наукових інтересів входить українська література ранньомодерного періоду, проповіді, образ Богородиці в літературі, польська, білоруська літератури, сакральні образи в культурі.

Люблю подорожувати.

Вважаю, що основні події в університеті відбуваються в навчальній аудиторії, а головним результатом роботи викладача є знання студентів.


Публікації: